Стопанисването на земята, нейната обработка и поддържане в добро състояние не е наука - то е конгломерат от науки. Започвам тази статия с желанието да поставя основни похвати за стопанисване на земеделските площи. Вероятно с развитие на темата може да прерасне в поредица от статии по въпроса за отделните теми. Тук само ще скицирам и нахвърля няколко важни приома.
Първото важно условие за да се поддържа земята в годно за ползване състояние това е нейното плодородие! Плодородието на земята в при различните почви варира, но ние ще обърнем внимание на антропогенната (човешка) намеса в нейното плодородие!
1. При интензивно ползване на която и да е земя и отглеждането върху нея на земеделски култури целогодишно води до нейното изтощаване! Особено, ако се отглежда само един вид култура (примерно царевица, домати, пшеница) ежегодно.
Основната техника в случая е да се комбинират културите или да се редуват:
картофи с тикви; царевица с дини; или когато след като се извадят картофите да се засее овес или друга житна култура. Почти всички житни растения, царевицата, зелето, бобените видове и други имат симбиоза с азотофиксираши бактерии, който фиксират неусвоимия азот във въздуха за растенията в усвоими азотни съединения за растенията. Тези бактерии създават колонии в корените на растенията.
Въздушни джобове около корените с азотофиксиращи бактерии |
Следващата стъпка е торенето на земята. В тази статия ще обсъдим начините на торене които се използват от хиляди години и не включват изкуствени химически торове, който са вредни за земята и вредят на нейния химичен и биологичен състав.
Един от тривиалните методи е торенето с оборска тор - тя може да е от всички видове селскостопански животни: крави, овце, кози, коне, магарета, прасета, биволи, птици и други.
Оборска тор разтоварвана на нивата |
Фий |
МГП под склопа на гората |
Сгурия на склад |
дървестни частици |
Очаквайте следващата публикация свързана с защита от ерозията на вашите земи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар